Jak ugotować ryż?

Autor: 3 września 2010 o 15:2810 Komentarze

Czynność pozornie banalna, a jednak nie każdy umie ugotować ryż tak, aby nie był za miękki, za twardy, za mokry, za suchy…

Podstawowa zasada to taka, że gotujemy ryż w wodzie w proporcji 1:2, czyli np. na 1 kubek ryżu potrzebujemy 2 kubki wody. Ryż należy zalać zimną wodą, dodać kilka kropel oliwy i przyprawić – można samą solą, można dodać curry, ostrą paprykę… Wymieszać, postawić na piecu, doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć ogień i przykryć. Bardzo ważne jest, aby w trakcie gotowania nie mieszać ryżu. Jeśli zrobimy to raz, będziemy musieli mieszać co chwilę, inaczej ryż może się przypalić. Natomiast jeśli nie będziemy mieszać, wytworzą się specjalne rowki i ryż na pewno nie przypali się. Po 15 minutach należy wyłączyć gaz, zamieszać ryż i zostawić go jeszcze na kilka minut pod przykryciem, by doszedł.

Ryż jaśminowy moczymy wcześniej w wodzie (chociaż pół godziny, można kilka godzin) i nie solimy go, ani nie dodajemy żadnych przypraw. Najlepszy jest bez żadnych dodatków. Podobnie postępujemy z ryżem basmati, można dodać do niego 1-2 ziarenka kardamonu.

Ryż czarny z kolei gotujemy ok. 40 minut.

O autorze: