Hummus w trzech odsłonach

Autor: 14 lutego 2015 o 17:191 Komentarz

hummus 3 smaki

Do napisania tego postu zainspirowała mnie Filozofia Smaku swoim przepisem na hummus z suszonymi pomidorami. O hummusie pisałam już kilka razy. Był przepis na tradycyjny hummus, na hummus curry i na hummus buraczkowy. Trudno mi się zdecydować, która wersja jest najlepsza, każda jest pyszna. Hummus lubię jeść z dobrym pieczywem, z surowymi warzywami, krakersami lub wybierać palcem prosto z miseczki.

Tym razem poszalałam i przygotowałam 3 wersje hummusu: z suszonymi pomidorami, z pieczoną papryką i pikantny z chilli. Wyszły mi w sumie 3 średnie miski (takie jak na zupę) przepysznej pasty z ciecierzycy.

Zaletą hummusu poza smakiem i wartościami odżywczymi (m.in. sporo białka i potasu) jest to, że nie zawiera glutenu, laktozy i jest w 100% wegański, więc mogą go jeść osoby z nietolerancję na gluten, laktozę i weganie.

Składniki:

  • ok. 800 g ugotowanej ciecierzycy
  • ok. 10 połówek suszonych pomidorów z oliwy
  • 1 czerwona papryka
  • ok. łyżeczki płatków chilli lub 1 surowa papryczka
  • 3-4 łyżki pasty tahini
  • sok z cytryny lub limonek
  • 3 ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • oliwa dobrej jakości

Przygotowanie:

Paprykę umyć, przekroić na pół, pozbawić gniazd nasiennych, piec przez ok. 15 minut w temperaturze 250 stopni. Następnie ostudzić i obrać ze skórki.

Ciecierzycę podzielić na 3 części. Do każdej dodać po czubatej łyżce pasty tahini i po jednym przeciśniętym przez praskę ząbku czosnku. Następnie do jednej części dodać suszone pomidory, do drugiej paprykę, a do trzeciej chilli. Miksować po kolei, dolewając oliwę, tak aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Ja wolę trochę rzadszy hummus, więc z reguły dodaję sporo oliwy, nawet pół szklanki na jedną porcję hummusu. Najmniej oliwy trzeba będzie dodać do hummusu z papryką, gdyż papryka ma sporo soku. Jeśli nie chcecie dodawać tak dużo oliwy, można też dolać trochę lodowatej wody – ja zrobiłam tak w przypadku hummusu z chilli, dodałam mniej więcej 1/4 szklanki wody i 1/4 szklanki oliwy. Do hummusu pomidorowego z kolei dodałam trochę zwykłej oliwy i trochę oliwy, w której moczyły się pomidory.

Każdą z porcji doprawić do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny lub limonki (zużyłam w sumie mniej więcej po pół limonki na jedną porcję, najwięcej dodałam do hummusu z chilli).

Gotowe pasty przełożyć do miseczek i odstawić do lodówki na co najmniej godzinę. Podawać z chlebem, bagietką, chlebkami pita, surowymi warzywami, krakersami itp. Hummus może też stanowić bazę do kanapek (np. z grillowanymi grzybami i rukolą), naleśników, dodatek do grillowanych warzyw, falafli itp.

hummus 3 kolory

O autorze:

 

Napisz komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.