Burgery z fasoli

Autor: 10 lipca 2016 o 18:460 Komentarze

burger z fasoli

Bardzo proste w przygotowaniu, wegańskie burgery z fasoli. Do tego przepisu możecie wykorzystać zarówno czerwoną, jak i czarną fasolę. Najlepsza oczywiście jest fasola samemu ugotowana, ale jak najbardziej możecie użyć fasolę z puszki, pamiętajcie tylko, żeby ją porządnie odsączyć. Burgery są aromatyczne dzięki dodatkowi wędzonej papryki, której nie należy żałować i sosowi z papryczek chipotle. Sos chipotle możecie pominąć albo zastąpić innym pikantnym sosem, ale polecam jednak bardzo sos chipotle, który wspaniale podkręca smak burgerów. W ogóle papryczki chipotle są moimi ulubionymi pikantnymi papryczkami, mają bardzo ciekawy smak.

Kotlety z fasoli możecie podać w bułce tak jak tradycyjne burgery albo same np. z dodatkiem ryżu i sałatki. U mnie tym razem w bułce z serem, rukolą, pomidorem, ogórkiem konserwowym, ketchupem i majonezem. Taka moja mała rozpusta. A chyba najlepszą reklamą dla tych burgerów z fasoli jest to, co powiedział mój mąż, który stwierdził, że „są zajebiste”.

Składniki (na ok. 12 małych kotletów):

  • ok. 450-500 g czerwonej lub czarnej fasoli (waga po ugotowaniu, możecie użyć fasoli z puszki)
  • pół cebuli, drobno posiekanej
  • kilka łyżek płatków owsianych
  • bułka tarta do panierowania
  • 2 czubate łyżeczki wędzonej papryki słodkiej, 1 czubata łyżeczka ostrej papryki, pół łyżeczki suszonego tymianku, pół łyżeczki czosnku granulowanego, szczypta kurkumy, pieprz do smaku, opcjonalnie 3-4 łyżeczki sosu chipotle lub innego ostrego sosu
  • olej do smażenia

Przygotowanie:

Fasolę porządnie odcedzić, a następnie utłuc tłuczkiem do ziemniaków, dodać cebulę i wszystkie przyprawy, wymieszać. Płatki owsiane zmiksować na pył i dodać do masy, porządnie wymieszać. Jeśli masa będzie zbyt rzadka, dodać więcej płatków. Lepić nieduże kotlety (mniejsze będzie się lepiej smażyło), ułożyć je na desce do krojenia i odstawić do lodówki na minimum pół godziny, a najlepiej na dłużej. Nie zapomnijcie o tym kroku. Jeśli zabierzecie się za smażenie kotletów od razu po ich ulepieniu, rozpadną się i zamiast burgerów będziecie mieli pastę do chleba.

Gdy kotlety stężają w lodówce, panierować je w bułce tarte i smażyć z obu stron na rozgrzanym oleju.

O autorze:

 

Napisz komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.