Barszczyk czerwony z suszonych buraków

Autor: 2 grudnia 2015 o 18:491 Komentarz

barszczyk czerwony z buraków suszonych

Barszczyk czerwony to jedna z potraw, która kojarzy mi się z domem rodzinnym i świętami. Wspaniale rozgrzewa w chłodne dni. Gdy byłam mała, mama często podawała barszczyk z grzankami z serem. Zawsze też bardzo lubiłam barszczyk z uszkami! Odkąd nie jem mięsa, wybieram uszka z kapustą i grzybami lub z samymi grzybami. Mój tata robi też pyszne krokiety i paszteciki z kapustą. Lubię też popijać barszczyk sam bez żadnych dodatków.

W Hiszpanii nie jest łatwo dostać surowe buraki i dlatego niezbyt często gotuję barszczyk. Ostatnio koleżanka Eliza dała mi w prezencie opakowanie suszonych buraków. Tutaj muszę się przyznać, że nie miałam pojęcia, iż istnieje w ogóle coś takiego jak suszone buraki. Okazuje się, że przygotowanie barszczyku z suszonych buraków jest bardzo proste i trwa o wiele krócej niż w wersji tradycyjnej. Bardzo polecam nie tylko emigrantom, ale też wszystkim, którzy nie przepadają za obieraniem surowych buraków.

Przygotowanie tej zupy, nie licząc czasu moczenia grzybów, zajmie Wam ok. pół godziny.

Z czym najbardziej lubicie barszczyk czerwony?

Składniki (na 4 porcje):

  • 1 l bulionu warzywnego + 1,5 szklanki wody do namoczenia grzybów
  • 50 g suszonych buraków
  • 2-3 grzybki suszone
  • sok z cytryny (2-3 łyżki)
  • po 2-3 ziarna jałowca i ziela angielskiego, 1 listek laurowy, sól, pieprz, 1 łyżka majeranku, opcjonalnie 1 łyżeczka cukru trzcinowego

Przygotowanie:

Grzyby namoczyć na co najmniej 2 godziny (można nawet na kilkanaście godzin) w zimnej wodzie. Następnie gotować je w tej samej wodzie przez 30-40 minut, pod koniec gotowania wywar lekko posolić.

Do bulionu warzywnego wsadzić suszone buraki, dodać sok z cytryny, wywar grzybowy wraz z grzybami i wszystkie przyprawy. Gotować całość przez ok. pół godziny. Spróbować i doprawić solą, pieprzem (ja lubię ostry barszczyk, więc dodaję sporo pieprzu) i jeśli zupa nie jest dostatecznie słodka – cukrem.

Gotowy barszczyk przecedzić przez sitko. Jeśli nie będziecie podawali zupy od razu, najlepiej przecedzić go dopiero bezpośrednio przed podaniem, dzięki temu barszczyk będzie jeszcze bardziej aromatyczny.

Przepis na barszczyk czerwony z surowych buraków znajdziecie tutaj.

O autorze:

 

Jeden komentarz

  1. Ola / 2 grudnia 2015 at 19:04 /Odpowiedz

    moja mama taki robi!

Napisz komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.