Czy można jeść oliwki prosto z drzewa?

Autor: 24 marca 2016 o 15:095 Komentarze

oliwki domowe

Na początku grudnia znajomi zabrali nas na wieś pod Castellon na zbieranie oliwek. Pierwszym zaskoczeniem było dla nas to, że hiszpańska wieś w niczym nie przypomina polskiej. Spodziewaliśmy się domu z ogrodem lub sadem. Tymczasem tutajesza wieś to małe miasteczko, a pola uprawne (czy w tym przypadku gaje oliwne) znajdują się poza jej obrębem.

oliwki 6aa

Większość gatunków oliwek w Hiszpanii zbiera się w grudniu. Zbierać można na różne sposoby. Oliwki, które już spadły można zbierać ręcznie (w przypadku, gdy ktoś ma niewiele drzew i każda oliwka jest na wagę złota) lub za pomocą specjalnych maszyn, które skojrzyły nam się trochę z odkurzaczem. Drugi sposób jest szybszy i mniej męczący, ale  też mniej dokładny.

oliwki 10aa

Żeby zebrać oliwki z drzewa, najpierw pod drzewami układa się duże kawałki folii. Następnie można uderzać gałęzie kijami, co sprawia, że oliwki zaczynają spadać. Bardziej zaawansowaną technicznie metodą jest wykorzystanie urządzenia, z którego wydobywa się szybki strumień powietrza, wprawiający gałęzie w ruch.

oliwki 3aa

oliwki 7aa

oliwki 9aa

Znaczna część oliwek jest oczywiście przerabiana na oliwę. Ze 100 kilogramów oliwek otrzymuje się 20 litrów oliwy.

Czy można jeść oliwki prosto z drzewa? Teoretycznie można wszystko, ale nie polecam jedzenia oliwek prosto z drzewa. Są bardzo gorzkie i niesmaczne. Przygotowanie oliwek w domu nie jest skomplikowane. Trzeba jedynie uzbroić się w cierpliwość, gdyż cały proces trwa minimum miesiąc.

W sklepach można kupić zielone i czarne oliwki. Tak naprawdę to jedne i te same oliwki. Po prostu zielone oliwki są mniej dojrzałe od tych czarnych. Istnieje natomiast oczywiście wiele różnych gatunków oliwek.

oliwki 11aa

Jak przygotować oliwki domowymi sposobami?

Składniki:

 • świeże oliwki
 • świeże zioła np. tymianek i rozmaryn
 • kawałek cytryny
 • 1-2 ząbki czosnku
 • woda, oliwa
 • opcjonalnie: kawałek pomarańczy, chilli

Przygotowanie:

W pierwszym etapie należy zalać oliwki wodą, odstawić je na 24 godziny, następnie wodę wylać, oliwki przepłukać i zalać nową wodą. Proces powtarzać przez tydzień.

Po tygodniu możemy przystąpić do właściwego przygotowania oliwek. Najpierw należy przyrządzić solankę. W tym celu w misce umieszczamy taką ilość wody, jaka będzie nam potrzebna do zalania oliwek w słoiku. Do miski wkładamy surowe jajko i zaczynamy powoli dodawać sól. Gdy jajko wypłynie na powierzchnię, będzie to oznaczało, że ilość soli jest odpowiednia.

Jeśli macie zielone oliwki, należy każdą z nich lekko zgnieść np. przy pomocy kamienia. Z czarnymi nie ma takiej potrzeby.

Do słoja wkładamy oliwki, zioła, cytrynę. Jeśli chcecie możecie też dodać pomarańczę i papryczki chilli. Całość zalewamy solanką, a na wierzch wylewamy jeszcze 2-3 łyżki oliwy, co zapobiegnie pleśnieniu oliwek. Słoik zakręcamy i trzymamy go w temperaturze pokojowej. Oliwki będą dobre po mniej więcej miesiącu, chociaż może się zdarzyć, że będą potrzebowały więcej czasu. Najlepiej po miesiącu spróbować je i samemu ocenić. Nasze oliwki, prawdopodobnie ze względu na dość niską temperaturę w mieszkaniu, były dobre dopiero po ok. 7 tygodniach.

oliwki z ziołami

O autorze:

 

komentarzy 5

 1. Oskar / 18 października 2017 at 03:10 /Odpowiedz

  Czy trzeba wymieniać solankę w trakcie tych kilku tygodni marynowania oliwek czy ta sama jest od początku do końca procesu?

  Z góry dzięki za odpowiedź

 2. yaga / 2 stycznia 2019 at 15:35 /Odpowiedz

  przez pierwszy tydzień codziennie,potem w tej samem wodzie ale trzeba zalać odrobiną oliwy aby nie psuły się te co są na wierzchu w słoju.

 3. Pa / 20 listopada 2020 at 14:20 /Odpowiedz

  czy w pierwszym tygodniu zalewania wodą zakrywamy słoik nakrętką?
  Jaki rodzaj wody dodajemy, odstana czy prosto z kranu?

 4. Tomasz Prawdę Ci Powie / 7 maja 2022 at 15:02 /Odpowiedz

  Za dużo zabawy aby robić to samemu. Lepiej iść do sklepu i wybrać z pośród wielu w ciągu 5 min a nie 7 tygodni 🙂

  • Kimi / 7 marca 2024 at 14:16 /Odpowiedz

   Zależy, co kto lubi. Po pierwsze sam czas przygotowania to 5 minut, w czasie jak oliwki dochodzą, nie trzeba przy nich stać, a satysfakcja jest duża. To tak jak ogórki kiszone, można zrobić samemu, można kupić.

Napisz komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.