Gulasz grzybowy z kostką sojową

Autor: 2 listopada 2015 o 16:012 Komentarze

gulasz grzybowy z kostką sojową i pieczarkami

Już chyba wiele razy pisałam, że uwielbiam grzyby. Jako dziecko bardzo lubiłam jeździć z rodziną do lasu na grzyby. Samego zbierania nauczył mnie dziadek. Pamiętam, że gdy byliśmy mali, zawsze szliśmy z moim rodzeństwem pierwsi, dziadek za nami i dziadek miał zawsze najwięcej grzybów!

W Hiszpanii nie zbieram grzybów, gdyż jest tutaj dużo gatunków, których nie znam i zwyczajnie boję się. Te, ktore można kupić w sklepie, są inne od tych znanych mi z Polski i często niestety mniej aromatyczne. Tutaj z pomocą przychodzą moi rodzice, teściowie i babcia mojego męża, którzy co roku dają nam całe pudła pełne pachnących grzybów suszonych.

W czasach, gdy jadłam jeszcze mięso, przygotowywałam gulasz grzybowy z wołowiną. Mięsa nie jem już od dawna i bardzo często robię po prostu sos grzybowy, który podaję z kaszą lub kluskami oraz czasami z dodatkiem wegetariańskich pulpetów np. takich. Tym razem postanowiłam wzbogacić danie o kostkę sojową, która świetnie zastępuje mięso. Kostka sojowa sama w sobie nie ma specjalnego smaku, ale z łatwością można jej zaromatyzować innymi smakami. W tym celu najlepiej gotować kostkę sojową przez kilka minut w intensywnym wywarze, a następnie marynować ją w tym samym wywarze przez co najmniej pół godziny.

Sos jest bardzo kremowy dzięki dodatkowi kaszy jaglanej. Kiedyś zagęszczałam sosy mąką lub ziemniakami. Odkąd odkryłam kaszę jaglaną, używam do tego celu tylko kaszy. Kasza jaglana nie tylko świetnie zagęszcza sosy, ale może też z powodzeniem zastępować śmietanę – nadaje sosom niesamowitej kremowości. Jest przy tym bardzo zdrowa.

Gulasz grzybowy z kostką sojową doskonale się komponuje z kaszą gryczaną lub jęczmienną, kopytkami, kluskami śląskimi, kluskami łyżką kładzionymi i plackami ziemniaczanymi. Jako dodatek polecam ogórki kiszone, surówkę z kapusty kiszonej lub zasmażane buraczki.

Składniki:

  • mniej więcej 1 szklanka granualtu sojowego, najlepiej w kulkach
  • ok. 100 g pieczarek
  • 2-3 garście grzybów suszonych
  • 1 cebula
  • kilka łyżek kaszy jaglanej
  • sos sojowy, pieprz, lubczyk
  • tłuszcz do smażenia
  • na wywar i marynatę: dużo słodkiej i pikantnej papryki w proszku, czosnku granulowanego, kurkumy, lubczyku, płatki chilli, kilka łyżek sosu sojowego, 2-3 szklanki wody

Przygotowanie:

Najpierw należy namoczyć grzyby na kilka-kilkanaście godzin, po czym gotować je przez ok. 40 minut. Pod koniec gotowania dodać trochę sosu sojowego i pieprzu.

Następnie przygotować wywar, w którym będziemy gotowali kostkę sojową. Zagotować 2-3 szklanki wody razem ze wszystkimi przyprawami. Gotować kostkę sojową ok. 5 minut, następnie wyłączyć gaz, przykryć garnek i pozostawić kostkę na co najmniej pół godziny.

Kaszę jaglaną dobrze wypłukać i ugotować w lekko osolonej wodzie.

W międzyczasie rozgrzać w rondlu tłuszcz i zacząć smażyć pokrojoną w kostkę lub pióra cebulę. Gdy cebula zacznie mięknąć, dodać pieczarki pokrojone w plasterki i mniej więcej połowę grzybów suszonych (już ugotowanych) oraz odcedzoną kostkę sojową. Grzyby możecie dodać w całości lub pokroić w paseczki. Jeśli lubicie wyraziste smaki, nie wylewajcie wywaru z kostki sojowej, tylko zostawcie go na później. Zmniejszyć gaz i dusić wszystko na wolnym ogniu.

Kaszę jaglaną zmiksować z pozostałymi grzybami i wywarem, w którym się gotowały. Można część wywaru wcześniej odlać i potem dodać do sosu, jeśli będzie zbyt gęsty. Zmiksowaną kaszę z grzybami dodać do rondla, w którym znajdują się pozostałe składniki. Doprawić całość do smaku pieprzem, lubczykiem, sosem sojowym i jeśli lubicie wyraziste smaki – wywarem z kostki sojowej. Gotować całość przez około godzinę. Sos powinien się trochę zredukować i zgęstnieć. Jeśli będzie za rzadki, można go zagęścić dodatkowo 1-2 łyżeczkami mączki świętojańskiej.

 

 

O autorze:

 

komentarze 2

  1. Justyna / 17 sierpnia 2017 at 14:35 /Odpowiedz

    Witam. Czy kaszę jaglaną zmiksować surową z resztą wywaru? Czy ugotować ją najpierw?

    • Kimi / 17 sierpnia 2017 at 15:33 /Odpowiedz

      Najpierw ugotowac. Mozna tez zamiast kasza zagescic sos maka, ale ja wole kasza, duzo zdrowiej i robi sie fajnie kremowy!

Napisz komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.